Mam pytanie

Badania genetyczne

Terapie celowane są „celowane” dzięki temu, że działają na pewne ściśle określone zmiany (zmiany genetyczne, molekularne) które leżą u podłoża choroby. Najczęściej mówimy
o zmianach, które pojawiły się w komórkach nowotworowych i sprawiły, że nowotwór powstał i wymknął się spod kontroli organizmu, dzięki czemu rośnie jak chce.

Do znalezienia tych zmian potrzebujemy zatem fragment nowotworu. Najczęściej do badań molekularnych wykorzystujemy bloczek parafinowy, czyli małą kostkę, w której zatopiony
i zabezpieczony jest fragment tkanki pobranej w trakcie biopsji lub operacji. W oparciu o ten wycinek patomorfolog stawia diagnozę nowotworu, a potem można ją wykorzystać
do dodatkowych badań. Jako dokumentacja medyczna, taka tkanka jest przechowywana
w zakładzie patomorfologii przez 20 lat. Każdy pacjent ma prawo wypożyczyć bloczek do badań dodatkowych w laboratorium zewnętrznym.

Dzięki zabezpieczeniu w parafinie, tkanka jest bezpieczna i nie wymaga szczególnego przechowywania.

Bloczek to zatopiony w parafinie jeden lub więcej wycinków pobranych w trakcie operacji. Po ocenie histopatologicznej, zabezpieczony materiał jest przechowywany w Zakładzie Patomorfologii przy szpitalu, w którym pacjent/ka był/a operowana. Bloczek w każdym momencie możesz wypożyczyć do dalszych badań. Zazwyczaj wymaga to złożenia wniosku z prośbą o wypożyczenie bloczka i podania powodu wypożyczenia – np. dalsza diagnostyka molekularna. Nie zawsze bloczek jest dostępny do wypożyczenia od ręki. Warto upewnić się w danym Zakładzie (np. telefonicznie) jaki wniosek należy złożyć i ile czasu będzie trwało przygotowanie materiału do badania. Pamiętaj, że nie musisz odbierać bloczka samodzielnie. Możesz napisać upoważnienie i poprosić inną osobę o odebranie materiału w Twoim imieniu. Poza bloczkiem wypożycz również odpowiadające mu preparaty szkiełkowe, które często są wymagane przez laboratoria wykonujące diagnostykę genetyczną.

Nie! Tkanka nowotworowa to kawałek naszego organizmu, który w pewnym momencie „zszedł na złą drogę” i wymknął się spod kontroli, a żeby tak się mogło stać, musiał nagromadzić w sobie dużo zmian, tzw. mutacji. Tym samym trzeba pamiętać, że wykonując badanie genetyczne fragmentu nowotworu znajdziemy zarówno zmiany wrodzone, które są we wszystkich naszych komórkach od początku naszego życia, jak i zmiany nabyte, które są charakterystyczne tylko dla nowotworu.

Jeśli więc przy badaniu tkanki nowotworowej znaleziono u Ciebie jakąś mutację, np. mutację w genach BRCA1 czy BRCA2, to nie musi to oznaczać, że się z tą zmianą urodziłaś/urodziłeś.

Żeby potwierdzić, wykluczyć jej wrodzony charakter trzeba oznaczyć jej obecność w „nie popsutych” komórkach Twojego organizmu, czyli np. we krwi, ślinie bądź wymazie z policzka.

Fundacja

Fundacja Wiedzieć Więcej została założona przez dr hab. n. med. Annę Wójcicką. W ramach Fundacji kontynuuje ona swoją misję związaną z szerzeniem prewencji i opieki onkologicznej opartej o zdobycze współczesnej medycyny, w tym o genetykę.

Kompleksowe i indywidualne podejście do każdego pacjenta – nikogo nie pozostawiamy bez odpowiedniej pomocy.
Działania edukacyjne, w tym najnowsze rekomendacje o tym co zrobić, aby nie zachorować oraz jak leczyć się skuteczniej.
Pomoc w dobraniu odpowiednich badań genetycznych, interpretacji wyników oraz znalezieniu możliwości najlepszego leczenia..

Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie lub mailowo i prześlij potrzebne dokumenty – wynik badania histopatologicznego, ostatnią kartę informacyjną oraz wyniki badań genetycznych, jeśli jakieś miałaś/eś wykonywane. Umówimy Cię na bezpłatną konsultację online na której ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Konsultacje genetyczne

Skontaktuj się z nami mailowo załączając wyniki: ostatnią kartę informacyjną ze szpitala, wynik badania histopatologicznego, wyniki badań genetycznych, jeśli jakieś miałaś/eś wykonywane oraz podając numer kontaktowy do siebie. W odpowiedzi otrzymasz informację o możliwym terminie konsultacji.

Tak, konsultacje genetyczne oferowane przez doc. Wójcicką są bezpłatne.

Oczywiście, skonsultujemy Cię zarówno przed wykonaniem badań genetycznych, jak i z ich wynikami.

Tak, konsultacje odbywają się w formie tele lub wideorozmowy. Dysponujemy odpowiednim oprogramowaniem medycznym do przeprowadzania konsultacji online.

Opieka psychoonkologiczna

Tak, oferujemy wsparcie psychoonkologiczne zarówno dla osób chorujących, jak i ich bliskich.

Oczywiście, wsparcie psychoonkologiczne oferowane przez naszą Fundację jest bezpłatne.

Tak, konsultacje odbywają się telefonicznie.

Inne

Jesteśmy dostępni zarówno telefonicznie pod numerem telefonu: +48 784 559 826, mailowo: info@fundacjawiedziecwiecej.pl oraz poprzez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.

Możesz przekazać dowolną kwotę na rzecz osób, które poprosiły o wsparcie finansowe. Wpłacone przez Ciebie pieniądze przekażemy w pełni na dofinansowanie badań, konsultacji lekarskich lub organizacji leczenia dla osób potrzebujących. Numer naszego konta bankowego znajdziesz na stronie Kontakt. Chcesz pomóc w codziennej pracy Fundacji? Interesujesz się medycyną, genetyką, psychologią? Lubisz kontakt z drugim człowiekiem? Napisz do nas i zacznijmy działać razem.

Darowizny

Przekazanie darowizny dla Fundacji jest bardzo proste. Możesz skorzystać z wpłaty online dostępnej na stronie: https://fundacjawiedziecwiecej.pl/wplac lub wpłacić dowolną kwotę bezpośrednio na konto Fundacji:
PKO Bank Polski
22 1020 1097 0000 7902 0818 3917

Wszystkie darowizny zostaną przekazane na cele statutowe Fundacji. To dzięki darowiznom możemy finansować potrzebne badania genetyczne, konsultacje u innych specjalistów w kraju i za granicą.

Tak, Fundacja jest Organizacją Pożytku Publicznegozarejestrowaną pod numerem KRS: 0000919550.